25.třebíčské nokturno - Koncert žáků a souborů ZUŠ

26.01.2006 19:00

Katolické gymnázium. ZUŠ Třebíč a Katolické gymnázium.

25. třebíčské nokturno

26. ledna 2006 - 19:00 - Katolické gymnázium

Čtvrteční nokturno bylo tak trochu kulaté, protože bylo v pořadí již pětadvacáté. Nejen tento úctyhodný počet, ale i množství návštěvníků, kteří na koncert přišli, dosvědčují, že si nokturna svojí tradičně vysokou úrovní vydobyla své postavení v kulturním životě Třebíče.

V nádherných prostorách refektáře bývalého kláštera kapucínů v budově katolického gymnázia se 26. ledna uskutečnil koncert, který byl velmi netradiční. Dalo by se říci, že to byla přehlídka toho nejlepšího, co může nabídnout třebíčská základní umělecká škola, a to jak z činnosti studentů, tak i pedagogů. Celým koncertem provázela slovem paní Eva Hercegová. Podle ní měla být společným jmenovatelem téměř všech vystoupení zobcová flétna. Původně byl totiž koncert plánován na podzim minulého roku, kdy se pořádalo v Třebíči mezinárodní setkání právě na téma zobcová flétna.

Již první vystoupení dokázalo publiku, že na třebíčské škole umění si nekladou nikterak malé cíle. Vystoupil komorní flétnový soubor s poněkud podivným italsko-latinským názvem Flauto ululatae. Soubor byl složen z pedagogů, bývalých i současných žáků školy a skvěle zahrál velice obtížné dílo. Autorem Koncertu e moll byl člen souboru a bývalý žák školy Radek Vejmelka. Ten sklidil oprávněný aplaus nejen za velmi dobrou skladbu, ale i za vynikající výkon, který předvedl.

Následovala vystoupení jednotlivců i komorních těles umělecké školy. Je obtížně vyzdvihovat výkony jednotlivých z nich, když všechna čísla byla provedena velmi dobře, a to i přes to, že žáci předvedli často i dosti obtížné skladby. Doufejme, že nokturna se dožijí i dalších pokračování a zachovají si i nadále svoji dobrou úroveň.

(Pavel Ryneš, Horácké noviny)