Krajské kolo soutěže smyčcových souborů

15.03.2006

ZUŠ Třebíč. Smyčcové oddělení.

Kategorie Smyčcové soubory a žákovské orchestry

15.března 2006 - Koncertní sál ZUŠ Třebíč

K otevření potřebujete program Microsoft Excel. Výsledková listina soutěže

Článek z tisku - Smyčce zase jednou hrály prim

V prostorách Základní umělecké školy Třebíč na Masarykově náměstí se konalo ve středu 15. března Krajské kolo národní soutěže ZUŠ, vyhlašované každoročně ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Do Třebíče se sjelo na 130 žáků z uměleckých škol kraje Vysočina, aby představili umění svých smyčcových souborů a žákovských orchestrů.

Dopolední soutěž zahájil nejmladší soubor z Kamenice nad Lipou. V dalších kategoriích soutěžily soubory a orchestry z Humpolce, Pelhřimova, Bystřice nad Pernštejnem, Jihlavy a Chotěboře.

Posledně jmenovaný soubor, vedený paní učitelkou Věrou Fialovou, se před nedávnem vrátil z Anglie, kde měl úspěch s vlastním hodinovým koncertem. Odpolední soutěžní klání završil velký žákovský orchestr ze ZUŠ Jihlava. „Soubor jihlavské ZUŠ předvedl značně náročný repertoár, za nějž by se nemuseli stydět ani profesionálové,“ míní Karla Ošmerová, zástupkyně ředitele třebíčské ZUŠ, která soutěž v Třebíči zorganizovala a v hodnotící komisi také zasedla.
Porota složená ze zástupců jednotlivých okresů výkony mladých muzikantů i jejich uměleckých vedoucích vysoce oceňovala. „V této uspěchané době, kdy se hodnoty posouvají často jiným směrem, než si mnohdy přejeme, máme radost z tolika mladých lidí, kteří svůj volný čas věnují studiu hry na smyčcové nástroje a dokáží společnou muziku provozovat na takové úrovni,“ míní Ošmerová.
A proč nesoutěžili tentokrát třebíčští hudebníci? „Nějak se nám letos neurodilo. Talenty tam máme, ale je mezi nimi značný věkový rozdíl. Snad někdy příště,“ dozvídáme se. Diplomy a ceny, které si soubory odvezly, jsou jedinou odměnou za vynikající přípravu.

Z Horáckých novin (21.3.2006) - EVA BÁRTÍKOVÁ